2020 Scholarship Recipients

  • Congratulations, Kettle Moraine Education Foundation Scholarship Recipients!

     

    The Kettle Moraine Education Foundation (KMEF) was pleased to award 76 scholarships, totaling $65,500, to graduating seniors this year. 

     

    Awards are funded by generous contributions made by area citizens, families, businesses and community organizations. 



    COMMUNITY SCHOLARSHIPS 

     

    Delafield/Summit Lions Club - Samuel Bull

     

    Dousman Chamber of Commerce - Devin Borowski, Tarra Flynn

     

    Dousman-Ottawa Lions, In Memory of Bud Gramling - Rebecca Healy

     

    Dousman-Ottawa Lions, In Memory of Rocco Grippe - Collin Sauer

     

    Dousman Transport Company - Christopher Szczech 

     

    Jerusalem Presbyterian Church Donna Lexa Art Fair Fine Arts - Grace McMahon, Sidney Scherwinski

     

    Lake Country Manufacturing - Collin Sauer

     

    Lake Country Rotary - Collin Sauer, Grace Sueflohn

     

    Mama D’s - Reed Kastner-Lang

     

    ProHealth Care Foundation - Vincent Ardellini, Trysta Cooper

     


    MASONIC FOUNDATION SCHOLARSHIPS 

     

    Dousman Masonic Lodge #315 - Austin Kinjerski

     

    Glenn L. Humphrey Lodge #364 F. & A.M. & Friewald Family Foundation - Emma Koerber, Divyank Sharma, Christopher Szczech

     

    Lake Country Freemasons Lodge #42 - Jocelyn Perez

     

    OES Dousman Rob Morris Chapter #257 Cory Memorial Nursing Scholarship - Danielle Arnott



    AMERICAN LEGION SCHOLARSHIPS 

     

    Biz Z B Award, In Memory of Carl Borgstrom - Gabriella Tzougros

     

    Mechanical Award, In Honor of Brian Holland - Matthew Mickelberg

     

    Coach Greg Vock Scholarship - Thomas Hoeft

     

    Dousman American Legion Post #405 Awards - Isabella Edwards, Anna Maldonado, Alexander Neimon

     

    Wisconsin State Frog Jump Award - Callie Hall

     


    HONORARY SCHOLARSHIPS 

     

    Ken Kassees Award - Jack Behlmer

     

    Kettle Moraine Education Foundation - Adam Blazek, Mitchell Kraemer, Paxton Larson, Emilee Magill, Hayden Ziegler

     


    MEMORIAL SCHOLARSHIPS 

     

    Jeffrey M. Bowersock Memorial - Nicole Karpfinger

     

    Drew Dwyer Star - Ryan Kett

     

    Mildred Falk Memorial - Emily Dorn, Eleni Tzougros

     

    Bryan Gott Memorial - Laura Laberge, Anna Maldonado

     

    Don Hillmer Track - Madeline Siedenburg

     

    Don Hillmer Eagle Scout - Trenton Ruffalo

     

    Brian Kilsdonk Memorial - Joshua Etzel, Chloe Fredette, Savannah Steinert-Ng

     

    Donald Papke Memorial Trade - Matthew Mickelberg, Collin Sauer

     

    Stuart Pease Memorial - Claudia Bucholz, Drew Jaeger

     

    Max Pulos Memorial - Thomas Hoeft

     

    Brian Steinke Memorial - Hayden Ziegler

     

    Joel Tengler Memorial - Sidney Scherwinski

     

    Richard D. Warner Memorial - Daisy Prado

     

    Edward Wilke Trust - Stefani Hietala

     

    Tony Zalar Soccer - Cole Walgren

     


    SCHOOL ORGANIZATION SCHOLARSHIPS 

     

    KM Booster Club - Quinn Boerger, Samantha Crupi, Regan Grainger, Jonathan Gulak, Olivia Hester, Owen Lapp, Jacob Linn, Sean Prahl, Joshua Wendt, Maura Wondra

     

    KM Boys Basketball Club - Nolan Dahmen, Thomas Hoeft, Nicholas Randgaard

     

    KM Girls Basketball Club - Emma Braun, Calli Huskisson, Clare Vogel

     

    KM Junior Laser Football - Karsen Kleppe, Nicholas Randgaard

     


    PTO SCHOLARSHIPS 

     

    Cushing Elementary - Haley Andringa

     

    Dousman Elementary - Maximilian Hofbauer

     

    Magee Elementary - Shelby Suhr

     

    Wales Elementary Campus - Hunter Weber